Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Maes, Jack     USA   
2 Howes, David     USA   
3 Bailey, Nathan     USA   
4 Murry, Alistair     USA   
5 Wexler, Matthew     USA   
6 Madison, Ethan     USA   
7 Kucia, Michael     USA   
8 Rustagi, Rohit     USA   
9 Ovchinnikov, Andrew     USA   
10 Zhou, Patrick     USA   
11 Kaish, Jeremy     USA   
12 Jurgenson, Artie     USA   
13 Omar, Josef     USA   
14 Hupp, Erik     USA   
15 Burke, Matthew     USA   
16 Mellstron, Aaron     USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Club(s) Division Country Status
1 Wexler, Matthew     USA  Exempt from this round
2 Madison, Ethan     USA  Exempt from this round
3 Maes, Jack     USA  Exempt from this round
4 Murry, Alistair     USA  Exempt from this round
5 Burke, Matthew     USA 
6 Jurgenson, Artie     USA 
7 Mellstron, Aaron     USA 
8 Bailey, Nathan     USA 
9 Rustagi, Rohit     USA 
10 Howes, David     USA 
11 Zhou, Patrick     USA 
12 Ovchinnikov, Andrew     USA 
13 Hupp, Erik     USA 
14 Kucia, Michael     USA 
15 Omar, Josef     USA 
16 Kaish, Jeremy     USA 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Bailey, Nathan
USA
1 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 13 +11
Rustagi, Rohit
USA
2 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 15 +10
Hupp, Erik
USA
3 D3 D2 D1 D2 V5 1 0.20 13 21 -8
Ovchinnikov, Andrew
USA
4 D2 D3 V5 D4 V5 2 0.40 19 20 -1
Kaish, Jeremy
USA
5 D1 D3 V5 V5 D4 2 0.40 18 21 -3
Burke, Matthew
USA
6 D2 D3 D1 D4 V5 1 0.20 15 24 -9

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Howes, David
USA
1 V3 V5 V5 D4 V4 4 0.80 21 14 +7
Mellstron, Aaron
USA
2 D2 D4 D4 D3 D4 0 0.00 17 23 -6
Jurgenson, Artie
USA
3 D3 V5 V5 D2 D4 2 0.40 19 23 -4
Zhou, Patrick
USA
4 D3 V5 D4 D3 V5 2 0.40 20 22 -2
Kucia, Michael
USA
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 14 +11
Omar, Josef
USA
6 D1 V5 V5 D3 D2 2 0.40 16 22 -6



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 Wexler, Matthew     USA            Advanced
2 Madison, Ethan     USA            Advanced
3 Maes, Jack     USA            Advanced
4 Murry, Alistair     USA            Advanced
5 Kucia, Michael     USA  1.00  25  14  +11  Advanced
6 Rustagi, Rohit     USA  1.00  25  15  +10  Advanced
7 Bailey, Nathan     USA  0.80  24  13  +11  Advanced
8 Howes, David     USA  0.80  21  14  +7  Advanced
9 Ovchinnikov, Andrew     USA  0.40  19  20  -1  Eliminated
10 Zhou, Patrick     USA  0.40  20  22  -2  Eliminated
11 Kaish, Jeremy     USA  0.40  18  21  -3  Eliminated
12 Jurgenson, Artie     USA  0.40  19  23  -4  Eliminated
13 Omar, Josef     USA  0.40  16  22  -6  Eliminated
14 Hupp, Erik     USA  0.20  13  21  -8  Eliminated
15 Burke, Matthew     USA  0.20  15  24  -9  Eliminated
16 Mellstron, Aaron     USA  0.00  17  23  -6  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Wexler, Matthew 
USA  (8) Howes, David 
(8) Howes, David  12 - 11 
USA    (8) Howes, David 
(5) Kucia, Michael    15 - 14 
USA  (4) Murry, Alistair   
(4) Murry, Alistair  15 - 5   
USA    (3) Maes, Jack 
(3) Maes, Jack    15 - 8 
USA  (3) Maes, Jack     
(6) Rustagi, Rohit  15 - 5     
USA    (3) Maes, Jack   
(7) Bailey, Nathan    15 - 12   
USA  (7) Bailey, Nathan   
(2) Madison, Ethan  15 - 11   
USA   

Fence-off for Third  
   
(4) Murry, Alistair 
USA  (7) Bailey, Nathan 
(7) Bailey, Nathan  15 - 9 
USA