Final Results
Event classification: Unrated
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned*
1 Dunlap-Smith, Azaline     USA   
2 Chernis, Julia     USA   
3 Lu, Cecilia     USA   
4 Tamragouri, Sucheta     USA   
5 Wampler, Katherine     USA   
6 Xia, Joyce     USA   
7 Valese, Brianna     USA   
8 Brando, Danielle     USA   
9 Beecher, Emily     USA   
10 Sow, Mami     USA   
11 Johnson, Summer     USA   
12 Neveu, Grace     USA   
13 Yang, Anne     USA   
14 Sorg, Jacqueline     USA   
15 Hoisington, Acacia     USA   
DNF Green, Kelly     USA   
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Club(s) Division Country Status
1 Chernis, Julia     USA  Exempt from this round
2 Wampler, Katherine     USA  Exempt from this round
3 Dunlap-Smith, Azaline     USA  Exempt from this round
4 Tamragouri, Sucheta     USA  Exempt from this round
5 Yang, Anne     USA 
6 Xia, Joyce     USA 
7 Brando, Danielle     USA 
8 Sorg, Jacqueline     USA 
9 Valese, Brianna     USA 
10 Neveu, Grace     USA 
11 Johnson, Summer     USA 
12 Sow, Mami     USA 
13 Lu, Cecilia     USA 
14 Hoisington, Acacia     USA 
15 Beecher, Emily     USA 
16 Green, Kelly     USA 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Lu, Cecilia
USA
1 V5 V5 V1 D3 3 0.75 14 10 +4
Valese, Brianna
USA
2 D4 V5 V5 V5 3 0.75 19 14 +5
Sorg, Jacqueline
USA
3 D2 D2 D4 V5 1 0.25 13 19 -6
Yang, Anne
USA
4 D0 D3 V5 D3 1 0.25 11 15 -4
Sow, Mami
USA
5 V4 D4 D4 V5 2 0.50 17 16 +1

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Johnson, Summer
USA
1 D4 D3 D4 V5 V5 2 0.40 21 22 -1
Beecher, Emily
USA
2 V5 D4 D1 V5 V4 3 0.60 19 21 -2
Xia, Joyce
USA
3 V5 V5 V5 D1 V4 4 0.80 20 14 +6
Brando, Danielle
USA
4 V5 V5 D3 V5 D4 3 0.60 22 16 +6
Neveu, Grace
USA
5 D4 D4 V1 D1 V5 2 0.40 15 20 -5
Hoisington, Acacia
USA
6 D3 D3 D3 V5 D4 1 0.20 18 22 -4



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 Chernis, Julia     USA            Advanced
2 Wampler, Katherine     USA            Advanced
3 Dunlap-Smith, Azaline     USA            Advanced
4 Tamragouri, Sucheta     USA            Advanced
5 Xia, Joyce     USA  0.80  20  14  +6  Advanced
6 Valese, Brianna     USA  0.75  19  14  +5  Advanced
7 Lu, Cecilia     USA  0.75  14  10  +4  Advanced
8 Brando, Danielle     USA  0.60  22  16  +6  Advanced
9 Beecher, Emily     USA  0.60  19  21  -2  Eliminated
10 Sow, Mami     USA  0.50  17  16  +1  Eliminated
11 Johnson, Summer     USA  0.40  21  22  -1  Eliminated
12 Neveu, Grace     USA  0.40  15  20  -5  Eliminated
13 Yang, Anne     USA  0.25  11  15  -4  Eliminated
14 Sorg, Jacqueline     USA  0.25  13  19  -6  Eliminated
15 Hoisington, Acacia     USA  0.20  18  22  -4  Eliminated
DNF Green, Kelly     USA            Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) Chernis, Julia 
USA  (1) Chernis, Julia 
(8) Brando, Danielle  15 - 6 
USA    (1) Chernis, Julia 
(5) Xia, Joyce    15 - 8 
USA  (4) Tamragouri, Sucheta   
(4) Tamragouri, Sucheta  15 - 7   
USA    (3) Dunlap-Smith, Azaline 
(3) Dunlap-Smith, Azaline    15 - 8 
USA  (3) Dunlap-Smith, Azaline     
(6) Valese, Brianna  15 - 9     
USA    (3) Dunlap-Smith, Azaline   
(7) Lu, Cecilia    15 - 6   
USA  (7) Lu, Cecilia   
(2) Wampler, Katherine  15 - 9   
USA   

Fence-off for Third  
   
(4) Tamragouri, Sucheta 
USA  (7) Lu, Cecilia 
(7) Lu, Cecilia  14 - 11 
USA